Kunnanhallitus päätti Valpperin koulun lakkauttamisesta 1.8.2027 lukien


Kunnanhallitus päätti maanantaina 5.10.2026 § 171  lakkauttaa Valpperin koulun 1.8.2027 alkaen ja koulun oppilaat siirretään Henrikin yhtenäiskouluun ja Kirkonpiirin kouluun. Lisäksi kunnanhallitus päätti asettaa Valpperin koulurakennuksen jatkokäyttöä tarkastelevan työryhmän, jonka tehtävänä on valmistella esitys koulurakennuksen ja maa-alueen tulevasta jatkokäytöstä koulutoiminnan päätyttyä. Työryhmään nimettiin kunnanjohtaja, kunnanhallituksen puheenjohtaja, elinvoimapäällikkö, työpäällikkö ja teknisen lautakunnan erikseen nimeämä jäsen. Työryhmä valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja sihteerin.

Valpperin koulun lakkauttaminen sisältyi toimenpiteenä valtuuston 15.6.2026 § 36 hyväksymään talouden tasapainottamisohjelmaan. Valpperin koulun oppilasmäärä on ollut laskussa viime vuosina. Tänä lukuvuonna koulussa on 21 oppilasta, joista 3 tulee naapurikunnasta.

Kunnanhallituksen päätöksellä oli asiaan päättävä vaikutus. Kunnanhallituksen päätökseen voi kohdistua muutoksenhakua, jota kunnassa käsitellään. Mahdollisesta muutoksenhausta huolimatta kunta valmistelee päätöksen täytäntöönpanoa tavanomaisen menettelyn mukaisesti. Päätöksen täytäntöönpanoon liittyy esimerkiksi oppilaiden koulunkäyntiä koskevien muutosten valmistelu, henkilöstöjärjestelyjä, koulukuljetusjärjestelyjä ja koulukiinteistön jatkokäytön valmistelua. Tavoitteena on varmistaa, että muutokset voidaan toteuttaa hallitusti ja että oppilaiden sekä perheiden arki häiriintyy mahdollisimman vähän.

Nousiaisissa 6.10.2026